W pierwszej debacie Katarzyna Dębek, Marian Voicu, Baptiste Kotras i prowadzący Michał Nogaś przeprowadzili angażującą rozmowę na temat naszych działań w sieci. Nie zabrakło wątków geopolitycznych, o rozgrywaniu polityki w sieci i o kampaniach dezinformacyjnych podczas wyborów w Rumunii, w Niemczech, w Brazylii i w Stanach Zjednoczonych. Była mowa o tym, jak działają social media, o algorytmach, które podsuwają nam treści i o tym, dlaczego ludzie w nie wierzą. Na koniec goście zastanowili się nad rolą mediów i instytucji publicznych w walce z dezinformacją i nad tym, w jaki sposób powinny przeciwdziałać rozprzestrzeniającym się fałszywym informacjom.
W drugiej debacie, o niebezpiecznych historiach, Joanna Bator, Cezary Łazarewicz i Michał Nogaś zastanowili się nad niebezpieczeństwami pisania, mówiąc o ryzyku, które podejmują autorzy zarówno w krajach dyktatur, ale też w krajach demokratycznych. O roli dziennikarzy i pisarzy, i o konsekwencjach, jakie może mieć ich poszukiwanie prawdy i poruszanie tematów tabu. O ostracyzmie i falach hejtów wylewających się w social mediach oraz o tym, jak poruszanie tych nie zawsze wygodnych treści wpływa na ich sposób pisania.
Po debatach odbył się spektakl Jakuba Skrzywanka Zamach na Narodowy Stary Teatr. Narodziny Narodu, który również poruszył tematy tegorocznej Nocy Idei, pozostawiając widzów z refleksją o tym, czy teatr wpływa na rzeczywistość, czy jest miejscem dialogu i dyskusji i wychodzenia z poza schematy.
Było nam niezmiernie miło gościć w Krakowie, dziękujemy za doskonałą współpracę Teatrowi, Instytutowi Kultury Rumuńskiej, naszym gościom – dziennikarzom, badaczom, pisarzom i artystom oraz Państwu za zainteresowanie i liczne przybycie.